Terug naar hoofdinhoud

Mindfulness
in de traditie van Thich Nhat Hanh

19 april 2026

Nieuwe Dharmaleraar: Maru Moonlion

Op 24 maart ontving Maru Moonlion samen met Jacquelien van Galen de lamp, oftewel via de lamptransmissie werden zij dharmaleraar. Phap Ung, de senior dharmaleraar uit Plum Village met Nederlandse roots, deed de lamptransmissie . Onderstaand kunnen jullie Maru's verhaal lezen.

Door Maru Moonlion

Het was voor mij een enorme eer om vorige maart tijdens de Transmissie week in Plum Village Frankrijk, de Dharma Lamp te mogen ontvangen uit de handen van de senior aanwezige monnik, Thay Phap Ung. De ceremonie was prachtig: alle kloosterlingen in hun oranje sanghati gewaden, de opening met het indrukwekkende spel van trommel en gong, de wierook offering, het chanten, en veel diepe buigingen voor de voorouders, de Boddhisattvas, de voorouderlijke leraren en alle wezens. Ik voelde me diep verbonden door ruimte en tijd met iedereen op het spirituele pad, met de stroom van leven.

Toen ik aan de beurt was, heb ik mijn inzicht gatha aangeboden aan Thay, aan de voorouderlijke leraren en aan de Sangha. Dit was een plechtig en een intiem moment. Ik las mijn handgeschreven regels voor aan Thay Phap Ung en gaf ze aan hem. Namens de voorouderlijke leraren en de Sangha heeft hij deze ontvangen en mij een prachtige gatha gegeven als respons. Ik was diep ontroerd door de liefdevolle, aanmoedigende en waarderende woorden waarmee hij me toesprak. Ik voelde me volledig gezien en gesteund. In de weken hierna ervaar ik veel energie, veel "licht", en veel vertrouwen. Ik voel me gedragen door de Sangha en het leven.

Deze prachtige energie wil ik graag delen met alle wezens, mensen en meer dan mensen, om me heen. Ik wil de Sangha ondersteunen en ik wil de Dharma delen met degenen die daar open voor staan.

Dit is volgens mij wat een Dharmaleraar doet, dienstbaar zijn aan de Sangha, de Dharma delen. In welke vorm dat gebeurt, hangt van de situatie af. De Nederlandse Orde van Interzijn kan een lid voordragen om de Dharmalamp te ontvangen, om Dharmaleraar te worden, als de Sangha ziet dat iemand de aspiratie heeft en de Dharma uit kan dragen op een manier waar de Sangha behoefte aan heeft. De Plum Village kloostergemeenschap kijkt of dat in harmonie is met de Sangha wereldwijd.

Als Dharmaleraar zie ik in eerste instantie dat ik door wil gaan op het pad van dienstbaarheid waar ik jaren op loop, verbonden met de meervoudig Sangha van kloosterlingen en leken. Ik wil me blijven richten op de beoefening voor de Earth Holders en de bewustzijnsverandering nodig voor klimaat rechtvaardigheid, als ook voor de Queer gemeenschap. Ik wil me blijven inzetten voor de beoefening rond (over-) consumptie, als ook voor de beoefening met ouders, kinderen en innerlijke kinderen. Ik zie het helen van kind en voorouderlijk trauma als een belangrijke Dharmadeur naar vrede en geluk, individueel en collectief.

De grootste uitdaging voor mezelf zie ik niet echt veranderen - blijven oefenen om mezelf niet als een afgescheiden zelf te ervaren, maar als onderdeel van de stroom van leven – en me daardoor te laten dragen.

De Lamptransmissie brengt een voortzetting van mijn pad, met steun en erkenning van de Sangha, en met een titel die mogelijk soms deuren open zal doen gaan en het makkelijker maken om te dienen. Misschien brengt het ook extra verwachtingen van zelf of anderen. Toch zie ik het nu vooral als een voorzetting. De adem is er. De beoefening is er, altijd daar, altijd aanraakbaar, altijd steunend. Ik heb vertrouwen in de Boeddha, de Dharma en de Sangha, in Moeder Aarde en de Kosmos. Zoals geschreven in de respons gatha die ik heb ontvangen:

Heling en verwonding interzijn
Zoals collectief en individueel.
Vertrouwen in de kracht van Moeder Aarde
Doorbreekt alle denkbeeldige grenzen.

Dat nodigt uit tot beoefenen! Ik kijk er naar uit om heerlijk samen te stromen als een rivier.