Terug naar hoofdinhoud

Mindfulness
in de traditie van Thich Nhat Hanh

10 augustus 2026

Love in Action: 'Actieve hoop'

Begin jaren ’80 liep Vera voor haar sociale academie stage in spiritueel centrum de Kosmos in Amsterdam. In die tijd was New Age een opkomende beweging. Wat Vera hieraan opviel was dat veel van het aanbod van de Kosmos gericht was op persoonlijke groei. Dit was okay, maar miste voor een wezenlijke dimensie, n.l. verantwoordelijkheid nemen voor de wereld om haar heen. Zij had de overtuiging dat geweldloosheid in de wereld niet zonder geweldloosheid in haarzelf kon. Dat je het een niet los kon zien van het ander.

De kosmos in een banaan

Het was in het diepst van de koude oorlog en Amsterdam was het toneel van de grootste anti-kernwapendemonstratie ooit. Dit was ook de tijd van krakersrellen. Vera was getuige van het geweld van krakers en van de mobiele eenheid. Zij was er ten diepste van overtuigd dat bij het werken aan vrede en rechtvaardigheid, het middel ook het doel moest zijn.

Samen met Nico Tydeman, Zenleraar en ook haar stagebegeleider, had Vera in de kosmos een weekeind georganiseerd over ‘geweldloosheid in aktie’, waarbij Thay spreker zou zijn en hij ook mee zou lopen in de anti- kernwapendemonstratie in Amsterdam. Op weg naar de lezing die Thay zou geven, nam zij een banaan uit een fruitschaal om die onderweg als ontbijt te verorberen. Thay merkte dit op en legde haar uit dat in die specifieke banaan de hele kosmos samenkwam. Dat het belangrijk was dit te eren.Hij stelde voor op een bankje te gaan zitten en bleef geduldig naast haar wachten tot zij de banaan met aandacht op had gegeten. Zo kwamen zij te laat voor de lezing.

Dit voorval heeft diepe indruk op Vera gemaakt. Ze heeft altijd verbinding gehouden met de traditie van Thay door zijn boeken te lezen en te mediteren.

Interzijn met XR

Inmiddels is Vera actief bij Extinction Rebellion (XR). Zij heeft onder meer diverse malen op de A12 gezeten, aktie gevoerd op Schiphol tegen de privé-jets ( zie foto) en heeft vragen gesteld bij een aandeelhoudersvergadering van een groot veevoerbedrijf. Ook is ze in gesprek gegaan met demonstranten tegen een AZC en mensen die een pro- Palestijnse aktie verstoorden. Haar acties zijn gericht op het genereren van bewustzijn bij haar medemensen door contact met hen te zoeken en erachter te komen wat de ander beweegt door met elkaar in gesprek te gaan. Deze acties kunnen ongemak geven. Ze worden gevoerd vanuit het bewustzijn van interzijn en nooit om de kloof tussen wij en zij te vergroten.

Actieve Hoop

Om haar vertrouwen te voeden en compassievol om te gaan met haar eigen verdriet, angst en boosheid, neemt Vera eens in de zes weken deel aan een door Extinction Rebellion opgezette deelcirkel van actieve hoop van Joanna Macy. Hierin wordt op verschillende manieren en met diverse rituelen, met elkaar gedeeld over de dankbaarheid die iedereen heeft om in deze wereld te mogen leven. De boosheid en wanhoop die je kunt voelen als je getuige bent van zinloze wreedheden. De hoop op verandering en uiteindelijk hoe je een concrete stap kunt zetten, die vrede en rechtvaardigheid kan doen laten groeien. Door het delen van de emoties met elkaar, ook tijdens akties, houdt Vera het aktievoeren vol.

Bovenstaande tekst maakt onderdeel van een serie Love in Action. Wil je meer weten van Vera of als je zelf een verhaal hebt dat je graag wilt delen, kan je mailen naar loveinaction@aandacht.net